Noslēdzoties Covid-19 dēļ Latvijā izsludinātajai ārkārtējai situācijai, sportā pamatā tiek saglabāts esošais regulējums, kas bija spēkā ārkārtējās situācijas laikā.
To nosaka 2021. gada 1. aprīlī valdībā apstiprinātie grozījumi Ministru kabineta 2020. gada 9. jūnija noteikumos Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", kas stājās spēkā 2021.gada 7. aprīlī.
Sporta treniņa (nodarbības) norisei ārtelpās vienā treniņgrupā vienlaikus organizēti drīkst pulcēties ne vairāk kā 10 cilvēku (neskaitot sporta speciālistus un sporta darbiniekus) un netiek izmantotas ģērbtuves. Ja to pieļauj attiecīgās ārtelpas sporta norises vietas platība, vienlaikus drīkst norisināties vairāku treniņgrupu darbs, ja dažādu treniņgrupu plūsmas fiziski nepārklājas, kā arī tiek nodrošināta to darbības atsevišķa uzraudzība. Noteikumos uzskaitītie augstākā līmeņa sportisti arī turpmāk bez ierobežojumiem varēs trenēties gan iekštelpās, gan ārteplās. Tāpat saglabāts augstākā līmeņa sporta sacensību regulējums, vienlaikus to attiecinot uz visām starptautisko sporta federāciju sporta sacensību kalendārā iekļautajām sacensībām izlašu sportistiem vecumā no 15 gadiem. Ar 2021. gada 7. aprīli sporta norišu vietu darba laiks ir pagarināts līdz plkst. 22.00.
Ir paplašināts atļauto starptautisko sacensību kalendārs – varēs notikt arī noteikumiem atbilstošas starptautiskas sacensības neolimpiskajos sporta veidos.
Saskaņā ar augstāk norādītajiem grozījumiem MK noteikumos Nr. 360 spēkā esošais regulējums nosaka:
- šobrīd ir aizliegti un atcelti visi klātienes sporta pasākumi (piemēram, sacensības, paraugdemonstrējumi, priekšnesumi), izņemot:
- starptautisko sporta federāciju sporta sacensību kalendārā iekļautās starptautiskās sporta sacensības (tai skaitā pirms sacensībām paredzētos oficiālos treniņus) izlašu sportistiem vecumā no 15 gadiem, ja tās norisinās bez skatītājiem;
- komandu sporta spēļu starptautiskās un augstāko līgu sporta sacensības, ja tajās tiek izcīnīts Latvijas čempiona tituls pieaugušajiem un tās norisinās bez skatītājiem;
- sporta treniņi (nodarbības), tai skaitā interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmu ietvaros, tiek organizēti ārtelpās, individuāli vai attālināti, ievērojot šādus nosacījumus:
- sporta treniņa (nodarbības) norisei ārtelpās vienā treniņgrupā vienlaikus organizēti pulcējas ne vairāk kā 10 personas (neskaitot sporta speciālistus un sporta darbiniekus) un netiek izmantotas ģērbtuves. Ja to pieļauj attiecīgās ārtelpas sporta norises vietas platība, vienlaikus var norisināties vairāku treniņgrupu darbs, ja dažādu treniņgrupu plūsmas fiziski nepārklājas, kā arī tiek nodrošināta to darbības atsevišķa uzraudzība;
- pārtraukta sporta treniņu (nodarbību), tai skaitā individuālo apmeklējumu, norise iekštelpās, izņemot šo noteikumu 32.7 18.3. apakšpunktā minētajām personām;
- Latvijas izlases (tai skaitā jauniešu un junioru), Latvijas Olimpiskās vienības un Latvijas Paralimpiskās vienības sportistu, komandu sporta spēļu starptautisko un augstāko līgu komandu sportistu (ja sporta sacensībās tiek izcīnīts Latvijas čempiona tituls pieaugušajiem), kā arī Murjāņu sporta ģimnāzijas un augstas klases sportistu sagatavošanas centru audzēkņu sporta treniņi (nodarbības) notiek gan iekštelpās, gan ārtelpās un uz tiem neattiecas šo noteikumu 32.7 18.1. un 32.7 18.2. apakšpunktā minētie nosacījumi.
Informējam, ka vienlaikus Izglītības un zinātnes ministrija ir izstrādājusi nākamo soļu tiesisko ietvaru sporta treniņu norisei ārtelpās un iekštelpās, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju un sporta veidu specifiku, tomēr tā piemērošana būs atkarīga no saslimstības rādītājiem.
Līdz ar to, epidemioloģiskjai situācijai uzlabojoites, kā nākamie iespēkamie soļi saskaņā ar 1. aprīlī valdībā apstiprinātajiem grozījumiem Ministru kabineta 2020. gada 9. jūnija noteikumos Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" iecerēti:
- Sporta treniņa (nodarbības) norisei ārtelpās vienā treniņgrupā vienlaikus organizēti pulcējas ne vairāk kā 20 personas (neskaitot sporta speciālistus un sporta darbiniekus) un netiek izmantotas ģērbtuves. Ja to pieļauj attiecīgās ārtelpas sporta norises vietas platība, vienlaikus drīkst norisināties vairāku treniņgrupu darbs, ja dažādu treniņgrupu plūsmas fiziski nepārklājas, kā arī tiek nodrošināta to darbības atsevišķa uzraudzība; (vēl nav spēkā!)
- Interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmu audzēkņu sporta treniņi (nodarbības) (tenisā, badmintonā, vienspēlēm arī citām personām individuāla apmeklējuma ietvaros) drīkst notikt arī iekštelpās, ja tiek ievēroti konkrēti nosacījumi attiecībā par telpu platību, audzēkņu skaitu, norises ilgumu u.tml. (vēl nav spēkā!)
Sporta treniņu norise svaigā gaisā līdz 20 personām bez ģērbtuvju izmantošanas varētu norisināties, ja divu nedēļu Covid-19 saslimstības kumulatīvais rādītājs Latvijā uz 100 000 iedzīvotāju nepārsniegs 320 slieksni, taču par to tiek pieņemts atsevišķs valdības lēmums.
Tuvojoties vasarai, pie nosacījuma, ka divu nedēļu Covid-19 saslimstības kumulatīvais rādītājs Latvijā uz 100 000 iedzīvotāju nepārsniedz 250 slieksni, interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmu audzēkņiem sporta treniņi varētu notikt iekštelpās, taču par to tiek pieņemts atsevišķs valdības lēmums.
Aicinām būt atbildīgiem ne tikai sporta nozares, bet visas sabiedrības priekšā, savu interešu labad nepakļaujot riskam citus sabiedrības locekļus. Kopīgs un saliedēts darbs, katram stingri ievērojot noteiktos ierobežojumus, palīdzēs sasniegt nospraustos nozares mērķus, lai varētu atsākt masveidīgāku sporta dzīvi.