Ar mērķi veselāka un aktīvāka sabiedrība pēdējos piecos gados tautas sporta kustībā būtiski palielinājies iesaistīto sporta organizāciju loks. LSFP nozarei piesaistījusi 1,2 miljonus eiro.

Jaunā starptautiskā projektā “Eiropas Ģimeņu un sports visiem BeActive Pludmales spēles” (European Family and Sports-For-All BeActive Beach Games) Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP) iesaistījusi ap 20 valstu sporta organizācijas, lai turpinātu attīstīt “BeActive Pludmales spēļu” konceptu. Projekta ietvaros 2021. gadā Latvijā un Portugālē jau otro reizi notiks Pludmales spēles. Šāda projekta īstenošana ir būtiska, jo ģimeņu sports veicina visu ģimenes locekļu iesaistīšanos sporta aktivitātēs, attīstot izpratni par tā pozitīvajiem ieguvumiem, kas atspoguļojas veselības kvalitātē jebkurā vecumā.
Šā gada novembrī LSFP saņēma zaļo gaismu projekta īstenošanai – no 2020. novembra līdz 2021. gada oktobrim LSFP kopā ar partnerorganizācijām Portugālē realizēs jaunu Eiropas Savienība Erasmus+ projektu – “Eiropas Ģimeņu un sports visiem BeActive Pludmales spēles”. Konceptuāli tas ir projekta turpinājums 2019. gadā LSFP uzsāktajam darbam, kas notika kopā ar vairāku citu valstu nacionālām un starptautiskām organizācijām Eiropas Savienība Erasmus+ Sport programmas ietvaros, lai veicinātu aktīvu atpūtu pludmalēs. Projektā BeActive Pludmales spēles vispirms tika izstrādāts pieejams un iekļaujošs pludmales sporta spēļu modelis sportiskām aktivitātēm dažādos pludmales sporta veidos. Tādējādi turpinot attīstīt BeActive Pludmales spēļu konceptu, produktīvi un ilgtspējīgi strādājot ar iepriekšējā projekta gaitā tapušajiem materiāliem, LSFP izstrādājusi jaunu projektu – Eiropas Ģimeņu un sports visiem BeActive Pludmales spēles – fokusējoties uz fiziskās aktivitātes veicināšanu ģimeņu vidū.
Svarīgi sportot ģimenē
Projektā būtisks uzsvars liekts uz ģimeņu iesaisti sportā un fiziskās aktivitātēs. Projekta mērķis ir piedāvāt jaunas fiziskas aktivitātes brīvā dabā un rast inovatīvus risinājumus sportošanas nolūkā kā dabiskajās pludmalēs, tā mākslīgi veidotajās – pilsētas vidē smilšu sporta laukumos, ūdenī un parkos. Plānots projekta gaitā uzņemt 20-30 video par mūsdienīgām, plaši pieejamām sporta spēlēm, ko nākotnē realizēt arī Eiropas Sporta nedēļas ietvaros visā Eiropā, lai dotu tālāku impulsu sportisko aktivitāšu veicināšanai.
Saskaņā ar Eirobarometra 472 aptauju “Sports un fiziskās aktivitātes” brīvā dabā fiziskās aktivitātēs jaunieši iesaistās mazāk. Tikai 30% jaunieši vecumā no 15-24 gadiem regulāri sporto ārā, kamēr vecākā gadagājuma iedzīvotāju iesaiste ir 38-42% robežās. Viens no BeActive Pludmales spēļu mērķiem ir aptvert visas ģimenes paaudzes un dažādas sabiedrības sociālās grupas – bērnus un jauniešus, pieaugušos, seniorus, personas ar invaliditāti, veicināt arī ikdienā mazāk redzamu vai aktīvu, sociāli neaizsargātu sabiedrības grupu iesaisti.
“Dati liecina – tie bērni un jaunieši, kuru vecāki nodarbojas ar sportu, paši ir aktīvāki un labprāt biežāk iesaistās sportiskās nodarbēs, tātad arī mazāk laika pavada viedierīcēs. Ja vērtējam šo situāciju kontekstā ar pieaugošajām atkarībām no viedtālruņiem un videospēlēm, bet no otras puses – ar mazāk aktīvu dzīvesveidu –, tas dod pamatotu signālu, cik produktīvi ir veicināt tieši ģimeņu sportu," uzsver LSFP prezidents Einars Fogelis. Fiziska aktivitāte ir būtisks elements harmoniskas atmosfēras veidošanā ģimenēs, kas savukārt ir pamats harmoniskas un stabilas sabiedrības veidošanā.
Notiks pludmales spēles ģimenēm
Pētījumi parāda nepieciešamību veicināt ģimeņu sportu arī no cita aspekta. Daži ģimenes locekļi ir fiziski aktīvāki, ar sportiskām aktivitātēm ir iespējams stiprināt fizisko un psiholoģisko veselību. Ģimenes sports var palīdzēt vecākiem un citiem ģimenes locekļiem iesaistīties sporta aktivitātēs, attīstot izpratni par tā fiziskajiem un psiholoģiskajiem ieguvumiem, kas atspoguļojas veselības kvalitātē jebkurā vecumā.
Projekta galvenais notikums būs BeActive Ģimeņu pludmales spēles, kas vienlaikus vienā nedēļā risināsies Rīgā (Latvijā) un Portimaunā (Portugālē). Spēlēs piedalīsies ģimenes no aptuveni 20 Eiropas valstīm. Lai veidotu izpratni un varētu ieviest pludmales spēļu modeli plašākā valstu lokā, spēlēs klātienē tiks iesaistīti visi partnerorganizāciju pārstāvji.
Sportam piesaistīti 1,2 miljoni eiro
Erasmus+ Sport programmas kopējais mērķis ir – palielināt veselībai labvēlīgu fizisko aktivitāšu lomu ikdienas dzīvē, veicināt tautas sporta attīstību, sporta pamatu un duālās karjeras veidošanu, mazināt sociālo nevienlīdzību un atbalstīt sportu politiku valdības līmenī.
Kopumā kopš 2016. gada LSFP iesaistījusies vairāk nekā 10 dažādus starptautiskus projektus, veicinot sabiedrības nodarbošanos ar sportu Latvijā un Eiropā. Lielākie no tiem – Promotion and encouragement of recreational team sport, BeActive Pludmales spēles un Eiropas ģimeņu un sports visiem BeActive Pludmales spēles, kuru idejas autors un koordinators ir LSFP, apgūstot EK finansējumu 1 201 903 eiro apmērā. Projektā tika izstrādāti administratīvie, metodiskie un izglītības materiāli kā atbalsts sporta pasākumu organizētājiem un citām ieinteresētām personām, kas ir fundamentāli pamata elementi, uz kā būvēt tālāku tautas sporta attīstību.
Šie projektā izstrādātie materiāli ir piemēroti izmantošanai gan individuāli, atpūšoties pludmalē kopā ar citiem, gan dažādās sporta organizācijās, veidojot vidi un iespējas aktīvai atpūtai jebkurā dabiskajā vai mākslīgi veidotajā pludmalē. Tajos apkopota arī pirmo BeActive Pludmales spēļu sacensību pieredze 2019. gada augustā Latvijā un septembrī – Portugālē.
Iesaistīties starptautisku projektu īstenošanā var ikviena sporta organizācija. Pēdējos divos gados EK apstiprināti vairāk nekā 30 ar Latvijas sportu saistīto organizāciju projekti Erasmus+ Sport programmā, kurus iesniegušas tāda veida organizācijas kā sporta federāciju apvienības, sporta skolu apvienība, pašvaldība, sporta skola, sporta klubs, augstskola, vidusskola, labdarības fonds, pētniecības centrs un biedrība. Savukārt pērn uzsākti vairāki projekti, kurus īstenojušas sporta federācijas – Latvijas Novusa federācija, Latvijas Slēpošanas federācija, Latvijas Orientēšanās federācija, Latvijas Futbola federācija.
Plašāk par dažiem no 2019. un 2020. gadā apstiprinātajiem projektiem, kuros iesaistītas Latvijas sporta organizācijas.
Par Latvijas sporta organizāciju īstenotajiem Erasmus+ Sport programmas
starptautiskajiem projektiem
Orientēšanās federācija iesaista cilvēkus ar speciālām vajadzībām
Latvijas Orientēšanās federācija (LOF) darbojas projektā Orienteering for the Inclusion of disadvantaged people in sport. Projektu izveidojušas septiņas organizācijas no piecām dažādām valstīm (Itālija, Čehijas Republika, Latvija, Slovēnija un Spānija), kuras dažādos līmeņos aktīvi darbojas sporta un sociālo pakalpojumu jomā. Triju gadu laikā (2020. – 2022.) ORIENT partneri izstrādās rīkus TrailO masu pasākumu organizēšanas veicināšanai. “TrailO jeb taku orientēšanās ir viens no četru disciplīnu veidiem, kas saistīts ar orientēšanās sportu – skriešana, kalnu velobrauciens, slēpošana,” skaidro LOF pārstāvis Matīss Ratnieks. “Tā ir disciplīna, kurai nav nepieciešami jābūt saistītai ar sacensību teritorijā izvietoto kontrolpunktu sasniegšanu, bet tās mērķis ir, lietojot karti un kompasu, šos punktus identificēt norādītajos novērošanas punktos gar ērti pieejamām takām.”
Projektā paredzēts iesaistīt sportistus gan ar, gan bez īpašām vajadzībām. Viņi piedalīsies taku orientēšanās pasākumos un semināros, kas notiks vairākās Eiropas valstīs, līdzdarbojoties īslaicīgiem partneriem, kuri dalīsies savā organizatoriskajā un operatīvajā pieredzē un zināšanās. Projekta finansējums – 286 267 eiro.
Slēpošanas federācija attīsta sporta veidu
Latvijas Slēpošanas federācija kopā ar kopā septiņām citu valstu organizācijām, tostarp – ar ASV Stratonas kalnu slēpošanas skolu – īsteno projektu Promoting Education, Skills Development & Dual Careers in Alpine Skiing. "Projektu īstenojam, lai kopumā attīstītu slēpošanas nozari. Paredzēti koptreniņi jauniešiem ārzemēs, piemēram, Itālijas kalnos, lai smeltos jaunas sportiskās zināšanas. Tāpat plānā ir sanāksmes visās partnervalstīs, lai apmainītos ar daudzpusīgu pieredzi, apmeklētu sporta bāzes, tostarp arī slēpošanas halles, diskutētu par iespējamiem ieguvumiem, kā konceptuāli labāk organizēt treniņus un veicinātu kvalitatīvu sportistu treniņu apvienošanu ar studijām," stāsta Slēpošanas federācijas ģenerālsekretārs Agris Raugulis. Projekta īstenošanu gan ievērojami apgrūtinājusi pandēmija. Projekta finansējums – 389 716 eiro.
Novusa federācija popularizē sporta veidu
Latvijas Novusa federācija sadarbībā ar Igaunijas, Vācijas un Polijas partnerorganizācijām īsteno projektu NOVUSS – Sport for Everyone! "Projekta koncepts ir – divas novusā pieredzējušas valstis – Latvija un Igaunija – palīdz attīstīt novusu Polijā un Vācijā, kur novuss nav tik izplatīts," stāsta projekta vadītājs Kaspars Paegle, kurš pats ir Starptautiskās Novusa federācijas loceklis un ikdienā dzīvo Vācijā, darbojoties Vācijas sporta klubā "Novuss Sport ohne Barrieren e.V". Projekta gaitā tiks izstrādāta noteikumu rokasgrāmata un instruktāža – gan īsi video iesācējiem, kā spēlēt, gan plašāki video, kas ietvers pamācības un padomus, tiks izstrādāti dažādi dokumenti, kā organizēt gan treniņus, gan turnīrus," norāda Paegle. Viņš uzsver, ka novuss ir viens no retajiem atzītajiem sporta veidiem, ko līdzvērtīgi var spēlēt arī cilvēki invalīdu ratiņos. Projekta finansējums – 57 800 eiro.
Nodot burāšanas prasmes nākamām paaudzēm
Latvijas Burāšanas mācību asociācija (LBMA) koordinē projektu “Watch Leaders for Better Sail Training”. Projekta mērķis ir stiprināt trīs iesaistīto burāšanas mācību organizāciju kapacitāti un kvalitāti tāljūras burāšanas apmācībā amatieriem. “Ikdienā visi papildu finanšu resursi tiek izlietoti jahtu uzturēšanai, taču šādi projekti palīdz plašāk attīstīties un nodot zināšanas jaunajai paaudzei,” skaidro kapteine, LBMA valdes locekle Līga Platais.
Projekta partneri – LBMA, Sail Trainees of Finland (SNUPU) no Somijas un ATYLA International Training Ship Foundation no Spānijas – jau ilgus gadus īsteno vietējas un starptautiskas amatieru tāljūras burāšanas mācību programmas jauniešiem un pieaugušajiem uz dažādiem mācību buru kuģiem un jahtām, un visām partnerorganizācijām ir aktuāla efektīva komandas sagatavošana, kas spēj īstenot šādas programmas. “Vačlīderi jeb maiņu vecākie ir īpaši svarīgi komandas biedri tāljūru burāšanā – veicot garos pārgājienos jūrā un okeānā, viņi kopā ar kapteini un pārējo profesionālo komandu vairākās maiņās nodrošina drošu burāšanu un burāšanas apmācību,” uzsver L. Platais, skaidrojot attīstības virzienu. Projekta laikā trīs burāšanas mācību organizācijas Latvijā, Somijā un Spānijā dalīsies vačlīderu jeb maiņu vecāko sagatavošanas pieredzē, mācību programmu metodoloģijā un izaicinājumos. Notiks arī divas starptautiskas praktiskas mācības vačlīderu sagatavošanā uz diviem ļoti atšķirīgiem mācību buru kuģiem – Atyla (25 m) Spānijā un Helena (39 m) Somijā. Savukārt divās mazākās starptautiskās partneru tikšanās reizēs partneri iepazīs burāšanas procesa organizāciju uz divām mazākām pieredzes bagātām okeāna klases mācību jahtām – Spaniel (17 m) Latvijā un Vahine (19 m) Somijā. Projekta laikā gūtā pieredze tiks apkopota un izplatīta arī citām burāšanas mācību organizācijām. Projekta kopējais finansējums – 59 574 eiro.
Sieviešu burāšanas komanda iesaista sievietes burāšanā
Savukārt projektā “She Sails – Empowering Women to Sail” iesaistījusies Latvijas sieviešu burāšanas komanda RA SAILING. Projekta mērķis ir popularizēt burāšanu kā aktīvu, veselīgu un pieejamu dzīvesveidu neatkarīgi no dzimuma, vecuma, sociālā stāvokļa, kā arī palielināt dzimumu līdztiesību un sieviešu iesaisti burāšanā kā aktīvā dzīvesveidā un amatieru sporta aktivitātēs projekta partnervalstīs.
Komandas kapteine, biedrības RA Sailing valdes priekšsēdētāja Ieva Kaļķe norāda: “RA Sailing 11 gadu pieredze apliecina, ka atbilstoša burāšanas apmācība sievietēm var ne tikai radīt labus sporta rezultātus un iesaistīt vairāk sieviešu burāšanā, bet arī mudināt viņus kļūt par lēmumu pieņēmējiem citās jomās.” Projekta īstenošanas rezultātā nākamā gada laikā, daloties pieredzē un zināšanās, plānots uzlabot burāšanas apmācību iespējas un kvalitāti sievietēm četrās partnerorganizācijās Itālijā, Portugālē un Maltā. 20 līdz 30 sievietēm – jaunajām burātājām – būs iespēja uzsākt burāšanas treniņus un projekta noslēgumā piedalīties starptautiskā regatē. Kā arī tiks izstrādāts video materiāls, pamatojoties uz apmainīto labo praksi starp partnerorganizācijām. Materiāls tiks izplatīts visā Eiropā, lai veicinātu un atbalstītu sieviešu iesaistīšanos burāšanā. Projekta kopējais finansējums – 59 835 eiro.
Futbolisti strādā ar treneriem
Baltijas Futbola skola (BFS) koordinē projektu "Regional Coach Training Project." Projekta ideja ir atbalstīt esošo apmācības un izglītības sistēmu, izveidojot treneru tīklu, kurā BFS darbosies kā galvenais izglītības platformas koordinators kopā ar reģionālajiem partneriem – futbola klubiem FC Elva, SIAULIAI FA un Valmiera Glass VIA/Valmiera FC – kā BFS reģionālie koordinatori, nodrošinot tiešu saikne starp apmācību sistēmu un mērķauditoriju – individuāliem treneriem, tādējādi veicinot sadarbību starp vietējo, reģionālo, valsts un starptautiskām politikām, lai veicinātu sportu un fiziskās aktivitātes.
BFS dibinātājs Dzintars Kazaks stāsta, ka projektā norit darbs, lai izveidotu apmācības kursus un moduļus: “Ja šīs mācību programmas apstiprinās nacionālā futbola federācija, tās tiks izmantotas turpmākiem futbola treneru sertifikācijas mērķiem. BFS kopā ar partneriem iesaista nacionālās futbola federācijas apmācības programmu izstrādes procesā.”
Tādējādi projekta ideja jau tika apspriesta ar nacionālajām futbola federācijām un profesionālajām nacionālajām nevalstiskajām institūcijām, kas darbojas tālākizglītības pasākumos Baltijas valstīs. Ir panākta vienošanās, ka šāda iniciatīva papildinātu izglītības pasākumus un moduļus, un iepriekš minētās institūcijas to atbalstītu. Projekta finansējums 59 250 eiro.
Ķekavieši popularizē jaunu sporta aktivitāti
Ķekavas novada pašvaldības sporta aģentūra kopā ar Dānijas, Turcijas, Norvēģijas un Itālijas organizācijām koordinēs projektu “Carpet bowls for everyone /CARE”, kas ir apstiprināts kategorijā Eiropas tradicionālo spēļu veicināšana. Kā pastāstīja aģentūras direktore Dace Cīrule, projekts ir saistīts ar jaunas sporta aktivitātes Carpet bowl popularizēšanu, kura ir īpaši piemērota un populāra senioru vidū. “Šī spēle līdzinās petanka, kērlinga un boulinga apvienojumam, tā tiek spēlēta uz neliela paklāja, uz kura vidū novietots šķērslis. Vispirms laukumā tiek iemesta mazāka spēles bumbiņa, kurai pretiniekiem pēc iespējas tuvāk jāpieripina savas bumbas un tālāk prom jāaizsit pretinieku bumbas, tādējādi noskaidrojot uzvarētāju.”
Projekta gaitā ķekavieši dosies uz Dāniju, kur ražo spēles inventāru. Savukārt Norvēģijā, kur šī aktivitāte ir plašāk izplatīta iedzīvotāju vidū, notiks apmācības. Ar partneriem Turcijā un Itālijā paredzēts aizvadīt spēļu aktivitātes, lai popularizētu to dienvidu valstīs un iegūtu pieredzi, kā jaunus sporta veidus attīstīt plašāk. Tāpat projekta ietvaros piešķirts finansējums vairāku inventāru komplektu iegādei: “Šī spēle ir piemērota ikvienam – jau esam pārliecinājušies, kā to iecienījuši vietēji seniori, jo tas ir lielisks veids kā viņiem socializēties. Spēle veicina koncentrēšanās spējas, lokanību, mudina cilvēkus izkustēties,” norāda Cīrule. Spēle iekļauta arī aizvadītās Eiropas Sporta nedēļas aktivitātēs un ir pieprasīta novada spēļu vakaros. Projekta finansējums – 60 000 eiro.