Iepazīstoties ar plānotajām izmaiņām Sporta un veselības mācību jomā vidusskolā, kuras paredz, ka ieviešot Valsts aizsardzības mācību, priekšmeta “Sports un veselība” apjoms samazināsies no 315 uz 187 mācību stundām jeb nepilnām 2 mācību stundām nedēļā, Latvijas Sporta federāciju padome nosūtījusi vēstuli Izglītības un zinātnes ministrijai, kā arī Valsts izglītības satura centram, kurā aicina šādas izmaiņas neieviest. Pilns vēstules teksts ŠEIT.
Izprotot aizsardzības mācības nozīmīgumu esošajos ģeopolitiskajos apstākļos, LSFP vērš uzmanību uz to, ka tās ieviešana skolās plānota uz jau tā kritiski nepietiekamo sporta stundu rēķina. Zema jauniešu fiziskā aktivitāte ir absolūtā pretrunā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rekomendācijām – jauniešiem līdz 18 gadu vecumam veikt vismaz 60 minūtes vidējas līdz augstas intensitātes fiziskās aktivitātes katru dienu, tiek ignorēta statistika par bērnu fizisko aktivitāšu trūkumu, aptaukošanās problēmām, mazkustīga dzīvesveida sekām u.tml.
Virzītās izmaiņas ir pretrunā ar Sporta politikas pamatnostādnēs 2022.–2027. gadam noteikto prioritāti – bērnu un jauniešu sporta attīstība.
Nepietiekoša fiziskā aktivitāte ir viens no cēloņiem saslimšanai ar hroniskām slimībām – sirds-asinsvadu, diabētu, vēzi, aptaukošanos u.c. Šī slimību grupa ir izplatītākais mirstības cēlonis arī Eiropā.
Pašreizējās bērnu un jauniešu fizisko aktivitāšu tendences Latvijā nav labvēlīgas. Veselības ministrijas 2022. gada pētījumā konstatēts – katram piektajam piecgadīgam Latvijas bērnam jeb 19,2% ir lieka ķermeņa masa un aptaukošanās.
Pēdējos gados trīs reizes pieaudzis 8 līdz 10 gadu vecu bērnu profilaktiskajās pārbaudēs atklāto endokrinoloģisko slimību skaits, kā arī divas reizes – sirds slimību skaits, brīdina Bērnu slimnīcas Sporta medicīnas centra ārsti. Ja 2019. gadā bērnu sporta ārsti par praktiski veseliem atzina 75%, tad pagājušajā gadā – tikai 72% bērnu.
LSFP norāda, ka šādu sabiedrības veselībai būtisku izmaiņu ieviešana tik ārkārtīgi īsā laikā nav atbilstoša labākās prakses piemēram un aicina rast pieņemamu risinājumu, kopīgi sadarbojoties speciālistiem no visām iesaistītajām nozarēm, kas netiktu balstīts uz veselībai kritiski svarīgo fizisko aktivitāšu mazināšanas rēķina un nesamazinātu sporta pedagogu līdz šim paredzēto slodžu skaitu.
LSFP aicina sporta federācijas un citas organizācijas iepazīties ar plānotajām izmaiņām, kas nodotas sabiedriskajai apspriešanai ļoti īsu brīdi – vēl tikai līdz 03.07.2023. un sniegt savu viedokli, lai nepieļautu samazināt jau tā kritiski mazo sportošanu skolas vecumā.
Ar plānoto projektu iespējams iepazīties šeit: https://tapportals.mk.gov.lv/public_participation/78bc2be0-6ad7-496c-af4e-fd87baf4f4ab