Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP) publiskojusi pārskatu par sertifikāciju. Sertificēto sporta speciālistu reģistrā 2022. gada beigās bija iekļauti 4904 speciālisti ar tiesībām strādāt par sporta treneri. Pērn (no 2022. gada 1. janvāra līdz 31. decembrim) Latvijā izsniegti izsniegti 807 sertifikāti, 14 speciālistiem atzīta ārvalstīs iegūtā kvalifikācija. Ar pilnu pārskatu, tajā skaitā – ar tendencēm sertifikācijā pēdējo 10 gadu laikā – aicinām iepazīties te.
Sertifikācija ir bijis būtisks instruments, kas mudinājis sporta speciālistus sertificēt savu profesionālo darbību, veicinājusi nozares un sabiedrības izpratni par trenera profesijas lomu gan veselības, gan sportisko sasniegumu veicināšanā. Pirms teju pirms divdesmit gadiem izveidotā sertifikācija ir devusi vairākas izvēles iespējas darba tirgū nonākt gan profesionālo karjeru noslēgušiem augstas klases sportistiem, gan cilvēkiem, kas vēlas uzsākt trenera karjeru. Dati apliecina – liels skaits sporta speciālistu turpina profesionālo pilnveidi, iegūstot arī augstāko izglītību sportā un attiecīgi augstākas kategorijas sertifikātu. Iepazīstinām ar dažiem treneru pieredzes stāstiem.
Diāna Melnace-Erdmane
Sertificēta vieglatlētikas trenere (C kategorija) un trenere Noa Bootcamp
Lai gan iegūts profesionālais maģistra grāds tiesību zinātnē un jurista kvalifikācija Latvijas Universitātē, sports bijis Diānas ikdiena jau no bērnības. Trenējusies vieglatlētikā Jūrmalas sporta skolā, īpaši aizraujoties ar vidējo un garo distanču skriešanu. Traumas dēļ sportošanu profesionāli bija jāpārtrauc, taču paralēli juridiskajām studijām patstāvīgi apgūtas zināšanas anatomijā, sporta fizioloģijā un medicīnā, sporta uzturā – līdz aizraušanās ar sportu ņēma virsroku pār "stabilo" jurista profesiju. Pabeidzot kursus un pārbaudījumus, iegūts C kategorijas sertifikāts vieglatlētikā.
"Mācībās sertifikāta iegūšanai atsvaidzināju esošās zināšanas, guvu arī jaunas, piemēram, sporta pedagoģijā un psiholoģijā. Taču, līdzīgi kā tiesību zinātnē, arī mācoties par sporta speciālistu, apgūstam teoriju, zināmus instrumentus, ko pielietot darbā. Kā tos izmantot, ir katra paša profesionalitātes, pieredzes un atbildības ziņā. Uzskatu, ka tikai teorētiķis nevar būt labs un veiksmīgs treneris. Neviena pasaules grāmata neiemācīs, kā trenējot pareizi, izprast un “sajust” sportistu, ja nebūsi pats “izgaršojis” sportu.
C kategorijas mācības man deva nepieciešamo pamatu trenera darbam, taču pie tā nedrīkst apstāties. Ļoti pozitīvi vērtēju pastāvošo kārtību ik pēc 5 gadiem resertificēties – tas nodrošina tālākizglītību un pastāvīgu aktīvu sporta speciālista darbību, ļaujot uzkrāt pieredzi. Nākotnē apsveru domu par studijām Rīgas Stradiņa universitātē, lai iegūtu uztura speciālista kvalifikāciju."