Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP) un Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) nosūtījusi apkopotus Latvijā atzīto sporta federāciju priekšlikumus un komentārus par Sporta politikas pamatnostādņu projektu 2021. - 2027. gadam.
Aizvadītā gada 7. decembrī publiskotais dokumenta projekts pēc pieņemšanas valdībā noteiks Latvijas sporta politikas plānošanu turpmākajiem septiņiem gadiem, tajā skaitā – sporta politikas mērķi, rīcības virzienus un uzdevumus šim periodam. Vienlaikus sporta organizācijas priekšlikumus dokumentam varēja nosūtīt IZM tieši.
Lai veicinātu pēc iespējas plašu diskusiju un viedokļu apmaiņu, abas sporta organizācijas par Sporta pamatnostādnēm decembrī rosināja dokumenta apspriešanu sporta sabiedrībā. LOK rīkoja divas darba grupu diskusijas par dažādiem Pamatnostādņu rīcības virzieniem. Savukārt LSFP savus biedrus bija aicinājusi tiešsaistes diskusiju 30. decembrī, tajā piedaloties vairāk nekā 50 federāciju un citu sportā iesaistīto organizāciju pārstāvjiem.
“Mūsu mērķis – radīt ambiciozu, sev – sporta nozarē iesaistītajiem – un ne mazāk svarīgi – arī plašākai sabiedrībai – saprotamu dokumentu ar skaidri definētiem mērķiem un tiem attiecīgi pakārtoties, ar izmērāmiem sasniedzamajiem rezultātiem,” uzsver LSFP prezidents Einars Fogelis. Kā akcentēja E. Fogelis, tieši tādēļ dokumentā lielā mērā pārskatīti secīgi plānotie rīcības virzienu akcenti un to atbilstība mērķiem, vērtēti rezultatīvie rādītāji, mainīta izteiksme no "veicināt" un "sekmēt" uz darbu izpildi un fiksētu rezultātu.
“Atzinīgi vērtējot IZM darba grupā sagatavoto Sporta politikas pamatnostādņu projektu, kopīgi ar Olimpisko sporta veidu federāciju pārstāvjiem un ekspertiem esam snieguši vairākus papildinājumus un ieteikumus”, atzīst LOK prezidents Žoržs Tikmers. “Sporta politikas pamatnostādnes noteiks sporta nozares attīstību nākamajiem septiņiem gadiem un esmu pārliecināts, ka sporta organizācijas kopīgā darbā ar IZM nodrošinās kvalitatīva dokumenta sagatavošanu.”
Sporta organizācijas rosina dokumentu papildināt ar precīzi definētu vīziju: vairāk fiziski aktīvu cilvēku veselākai Latvijai – sports dzīves kvalitātei ar misiju: izveidot godīgu, uz sistēmisku attīstību vērstu sporta nozares pārvaldes un finansēšanas sistēmu kā pamatu sporta politikas realizēšanai; un precizētiem mērķiem: (1) efektīva un pārskatāma sporta jomas pārvalde, (2) fizisko aktivitāšu pieejamība visiem Latvijas iedzīvotājiem mūža garumā, sekmējot sporta infrastruktūras attīstību un pieejamību, (3) veselīgs dzīvesveids, veicinot visu iedzīvotāju fizisko aktivitāti, (4) sports izcilībai un konkurētspējīga vide augstu sasniegumu sporta attīstībai inovatīvu tehnoloģiju, inventāra, metodes un paņēmienu jomā, (5) sports kā ekonomiskās un sociālās izaugsmes veicinātājs.
Diskusiju rezultātā ir sagatavoti priekšlikumi, kas paredz sporta politikas rīcības virzienu un uzdevumu pilnveidošanu. Priekšlikumi sagatavoti šādos pamatnostādņu virzienos – sporta nozares finansēšanas un pārvaldības sistēmas pilnveide; sporta infrastruktūras attīstība; sports aktīvai un veselai sabiedrībai; sports izcilībai – jaunatnes sporta, talantu un augstu sasniegumu sporta attīstība; sports kā ekonomiskās un sociālās izaugsmes veicinātājs.
Papildu – LSFP tiešsaistes diskusijā 30. decembrī Elektrum Olimpiskā centra valdes locekle Zane Gemze īpaši uzsvēra nepieciešamību precīzi un visiem saprotami definēt mērķus un atbilstoši tiem – pakārtot uzdevumus, kas ļautu visiem sporta nozarē iesaistītajiem virzīties vienā virzienā. Latvijas Komandu sporta spēļu asociācijas izpilddirektors Kaspars Gorkšs aicināja noteikt ambiciozākus mērķus un precīzāku sasaisti ar mehāniskiem, kā tos sasniegt. Pašreizējā ambīcija sabiedrības veselības sadaļā, kā uzsver K. Gorkšs, teju saglabājusies iepriekšējā perioda līmenī un vien tuvojas Eiropas Savienības vidējiem sabiedrības fizisko aktivitāšu rādītājiem. Viņš vadīja darba grupu Sporta politikas pamatnostādņu izstrādei sadaļā – Sports veselai un aktīvai sabiedrībai. Vairāki runātāji uzsvēra nepieciešamību Sporta pamatnostādnēs būtiskāku uzmanību pievērst interešu izglītībai un sporta klubiem kā nozīmīgam pamatam gan veselas sabiedrības, gan sporta izcilības izaugsmē. Latvijas Orientēšanās federācijas prezidents Dagnis Dubrovskis tieši uzsvēra – Sporta politikas pamatnostādnēs iekļaut ne tikai sporta skolas, bet arī interešu izglītībā iesaistītos sporta klubus, jo daudzos sporta veidos jauno sportistu sagatavošana notiek arī ārpus sporta skolu sistēmas – tieši sporta klubos. Latvijas Peldēšanas federācijas prezidents Aivars Platonovs atzīmēja, ka jau šobrīd vairāk nekā puse sporta aktivitātēs iesaistīto jauniešu ar sportu nodarbojas ārpus profesionālās ievirzes izglītības iestādēm jeb sporta skolām. Arī biedrības Latvijas Sporta izglītības iestāžu "Direktoru padome" valdes priekšsēdētāja Diāna Zaļupe akcentēja interešu izglītības nozīmību – tajā skaitā turpmāko talantu atlasē –, augstu sasniegumu sportistu centru attīstību un profesionālās ievirzes jomas speciālistu atalgojuma nodrošinājumu. Latvijas Hokeja federācijas ģenerālsekretārs Viesturs Koziols tikmēr uzsvēra nepieciešamību novērtēt sporta pasākumus kā svarīgu ekonomikas sastāvdaļu un, nosakot kritērijus, mērķtiecīgi investēt tajos.
Janvāra un februāra laikā IZM plānojusi sporta politikas pamatnostādnes vēl papildināt. Valdībā tās plānots pieņemt līdz šā gada maijam.
Par Latvijas Sporta federāciju padomi
Latvijas Sporta federāciju padome ir plašākā sporta organizāciju pārstāvniecība Latvijā, apvienojot 94 sporta federācijas, kuras pārstāv 148 atzītos sporta veidus, 1915 kolektīvos biedrus ar vairāk nekā 120 tūkstošiem dalībnieku. Tajā skaitā – sporta klubus, sporta skolas, augstskolas, pašvaldības, sporta centrus.
Par Latvijas Olimpisko komiteju
Latvijas Olimpiskā komiteja ir nozīmīgākā sporta organizācija Latvijā, kura apvieno Olimpiskās sporta veidu federācijas un tās galvenais uzdevums ir nodrošināt Latvijas pārstāvniecību Starptautiskajā Olimpiskajā kustībā un Latvijas sportistu un komandu piedalīšanos Olimpiskajās spēlēs, bet ne tikai. Ievērojot Olimpiskās kustības principus, LOK uzdevums ir attīstīt sportu, sporta izglītību un sporta nozari Latvijā kopumā, kā arī panākt godīgas spēles (fair play) principu, sporta ētikas normu un antidopinga politikas ievērošanu sportā Latvijā.