Sporta stipendiāts, distanču slēpotājs Raimo Vīgants (attēlā) Latvijas Universitātē studē Ģeogrāfijas fakultātē. Intervijā lsfp.lv Raimo uzsver – sports dod disciplīnu un raksturu, kas ļauj būt veiksmīgam arī mācībās.
Raimo Vīgants, būdams 13 gadus vecs, Ērgļos pēc dubultuzvaras Latvijas Jaunatnes olimpiādē '2012 distanču slēpošanā žurnālam "Sports" pārsteidzoši tieši sacīja: "Mērķis – uzvarēt olimpiskajās spēlēs un pasaules čempionātā!" Pērn pasaules čempionātā rollerslēpošanā Madonā vietējā Sarkaņu pagasta sportists izcīnīja 3. vietu, finišā aiz muguras atstājot trīs Phjončhanas olimpiskos medaļniekus. Pēc meistarsacīkstēm Raimo devās uz Norvēģijas pilsētu Tronheimu, kur studēja Erasmus+ apmaiņas programmā un startēja slavenajā distanču slēpošanas klubā Strindheim IL-SKI, sezonu noslēdzot ar izcīnītu 9. vietu pasaules U-23 čempionātā 30 km distanču slēpošanā. 2020. gadā savai medaļa kolekcijai Latvijas čempions pievienoja Pasaules kausa izcīņas posma rollerslēpošanā zeltu. Šajā studiju gadā Raimo izpelnījās maksimālo sporta stipendiju – 1500 eiro.
Kādēļ izvēlējies sportista gaitas apvienot ar studijām jeb veidot duālo karjeru?
– Jau skolas laikā domāju, ko iesākšu pēc sporta karjeras beigām. Izvēlējos nestiept laiku garumā un sākt studijas, kas ir arī labs laika kavēklis – kad brīvāks brīdis starp treniņiem. Tas ir labs veids, kā atslēgties no sporta – dažkārt sportā liekas, ka visa ir par daudz.
Kā sporta stipendija palīdz?
– Tas ir lielisks novērtējums gan kā studentam, gan kā sportistam. Sporta stipendija liek censties gan mācībās, gan sportā.
Vai sports palīdz mācībām un otrādi?
– Sports noteikti palīdz mācībās – kā sportistam man ir režīms, ko ievēroju. Šo principu viegli pārnests uz studiju darbu, kas ļauj labi plānot laiku. Protams, mācības ir kas pilnīgi atšķirīgs, tādēļ ir patīkami darīt ko citu, izņemot kā tikai trenēties.
Kā izdodas visu paspēt?
– Nav viegli, sporta un studiju apvienošana prasa enerģiju un gribu. Nākas sevi piespiest darīt ko dienās, kad neko negribas – ir nogurums un nav vēlmes, taču galvenais ir sākt un tad jau viss aiziet veselīgā pašplūsmā. Ja laiks labi saplānots un tu zini, kas tev attiecīgajā laikā ir jādara, tad nav tik grūti.
Ko sports devis kā personībai?
– Domāju, ka katram sportistam jebkādā tā līmenī sports dod disciplīnu, raksturu, mērķtiecību, kas nākotnes dzīvē ļauj būt arī veiksmīgiem tā sauktajā "otrajā karjerā". Esmu spējis attīstīt un pilnveidot sevi pateicoties sportam, arī studijām. Domāju, mērķtiecība un darbaspējas tās ir īpašības, ko esmu viss vairāk izskolojis sevī ar sportu. Uzskatu, ja tu esi sportists un vēlies būt veiksmīgs, ir jātiecas uz visaugstākajām virsotnēm – lai cik neticami tas dažkārt liktos. Būtiski uzstādīt mērķi, ko gribi sasniegt un uz to arī tiekties.
Ko vēlies sasniegt kā sportists?
– Dot un nest pienesumu slēpošanas sabiedrībai – ne tikai ar sasniegumiem, bet arī ar padomiem, kas ļautu distanču slēpotāju saimei augt kuplākai un spēcīgākai.
Mērķis profesijā?
– Vēlos būt veiksmīgs, par ko šobrīd it īpaši daudz domāju. Saprotu, cik svarīgi tas ir – cenšos uzzināt daudz ko jauno, lai plašinātu redzesloku, nākotnes darba tirgū man būtu pievienotā vērtība.
Sporta stipendijas piešķiršanas mērķis ir sekmēt studējošo augstas klases sportistu iespējas apvienot studijas ar sportiskās meistarības izaugsmi, popularizējot studentu sportu un veicinot rezervju sagatavošanu Latvijas izlašu komandām, sniedzot materiālo atbalstu mācību un treniņu darbam. Sporta stipendijas tiek piešķirtas no valsts – Izglītības un zinātnes ministrijas – līdzekļiem, šis sportistu atbalsta instruments ieviests 2007. gadā.
Kristaps Zaļkalns,
Latvijas Sporta federāciju padome