Sporta stipendiāte, 2019. gada Eiropas čempione pludmales volejbolā Anastasija Kravčenoka (attēlā) profesionālo sportu veiksmīgi apvieno ar mācībām maģistrantūrā, Latvijas Universitātē studējot izglītības vadību.
Intervijā www.lsfp.lv titulētā volejboliste ieskicē, ko nozīmē augstas klases sportu apvienot ar studijām.
Anastasija Kravčenoka panākumus guvusi spēlējot pārī ar Tīnu Graudiņu. 2019. gadā izcīnīts Eiropas čempionu tituls, pirms tam kļuvusi arī par Eiropas junioru U-22 čempioni un vicečempioni. Pērn izdevās piepildīt sapni un kvalificēties Tokijas olimpiskajām spēlēm. Zīmīgi, ka lielākie panākumi gūti studentes statusā. 2020./2021. studiju gada semestrī Kravčenoka nopelnījusi lielāko sporta stipendiju – 1500 eiro.
– Kādēļ izvēlējies veidot duālo karjeru?
– Absolvējot vidusskolu, nemaz citus variantus neapsvēru. Zināju, ka gribu paralēli sportistes karjerai turpināt mācības universitātē, iegūt augstāko izglītību, tagad – maģistra grādu. Pēc tam, kad Daugavpils Universitātē biju uzrakstījusi bakalaura darbu, man kļuva nedaudz garlaicīgi… Sapratu, ka gribu studēt vēl. Universitātē veidoju pētījumu – 70% sportistiem pēc profesionāļa karjeras noslēguma iestājas krīze: ja nav konkurētspējīga izglītība, cilvēks nezina, ko darīt.... Sportista karjera nav gara un tā var beigties jebkurā brīdī – izglītība ir vērtīgs drošības spilvens jeb rezerves plāns.
– Ko tev nozīmē sporta stipendija un kā tā palīdz?
– Izjūtu to kā atzinību un pateicību par ieguldīto darbu, ko sportists var gūt ne tikai ar sasniegumiem, bet arī parādīt piemēru citiem – ir iespējams apvienot mācības ar karjeru augstas klases sportā. Sporta stipendija ir nozīmīgs finansiāls atbalsts – nauda, ko nopelnām, spēlējot pludmales volejbolu, nav tik liela kā, piemēram, tenisā. Stipendija palīdz izdzīvot – īstenot mācību procesu, treniņnometnes un sacensības.
– Vai sports palīdz mācībām un otrādi?
– Sports noteikti palīdz mācībām. Patlaban lasu grāmatu, kurā aprakstīts – cilvēkiem, kuri sporto vismaz divas reizes nedēļā, labāk strādā prāts. Manuprāt, tādēļ profesionāli sportisti ir disciplinēti, izteikti atbildīgi un viņiem ir interesantākas idejas nekā citiem. Tāpat mācības palīdz sportam, jo augstskolā trenējam smadzenes un radām jaunas idejas, kas savukārt palīdz sportā ātrāk izdomāt spēles plānu vai taktiku.
– Kā tev praktiski izdodas apvienot sportu ar studijām?
– Tas ir grūti. Viena no priekšrocībām ir e-studijas un individuālie mācību plāni, kas ir pieejami dažās no Latvijas augstskolām. Piedalījos Latvijas Universitātes mentoru programmā – man bija mentore bijusī profesionālā sportiste no Spānijas, kura palīdzēja duālās karjeras īstenošanā. Pandēmijas laikā sportistiem šajā ziņā ir mazliet vieglāk, jo visas klātienes mācības pārcēlās uz virtuālo vidi – attālināti caur Zoom sportistiem ir daudz vieglāk mācīties. Citādi treniņnometnēs ir ļoti grūti, kad neesi dzirdējis lekciju un prāto – ko pasniedzēja stāstīja un kas tālāk sagaidāms… Vienīgi attālinātās mācības prasa lielāku individuālo darbu.
– Ko sports tev ir devis kā personībai un ko vēlies sasniegt kā sportiste?
– Bakalaura programmā ieguvu pedagoģisko izglītību, tagad maģistrantūrā mācos izglītības vadību. Tas man palīdzējis novērtēt mūsu izglītības un sporta sistēmas – kādi ir vājie šo nozaru punkti un kā to varētu uzlabot. Skatos uz bērniem un jauniešiem – kā viņi sporto un kā strādā. Mēģinu savus novērojumus, visu iegūto informāciju analizēt, izejot no tā, ko esmu apguvusi studijās, tas viss man ir palīdzējis attīstīties kā personībai. Kā sportiste vēlos sasniegt visaugstākās virsotnes – ne tikai aizbraukt uz olimpiskajām spēlēm, bet izcīnīt medaļu, uzvarēt pasaules čempionātu un būt pirmajā vietā pasaules rangā.
– Mērķis izvēlētajā profesijā?
– Profesijā – nezinu, jo tagad koncentrējos uz sportistes karjeru. Noteikti zinu, ka šobrīd negribētu būt trenere, taču caur apgūto izglītības vadības prizmu redzu, ko vajadzētu uzlabot pludmales volejbolā – gribētu, lai ir vairāk akreditēto pludmales volejbola programmu. Svarīgi, lai sports kopumā turpinātu attīstīties gan Latvijā, gan visā pasaulē.
Kristaps Zaļkalns,
Latvijas Sporta federāciju padome