26. februārī Rīgā, Elektrum Olimpiskā centrā, norisinājās seminārs atzītajām sporta federācijām par manipulācijām ar sporta sacensībām, ko rīkoja Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP) sadarbībā Izglītības un zinātnes ministriju.
Sabiedrība sporta spēļu rezultātu ietekmēšanu neuztver kā būtisku problēmu, taču Latvijas sportā tā pastāv. Manipulācijas ar sacensību rezultātiem grauj sporta vērtības – godīgumu, godīgu spēli un cieņu pret citiem. Tas būtiski ietekmē gan Latvijas sporta dzīves attīstību, gan arī valsts starptautisko tēlu.
Ar ievadvārdiem semināru atklāja LSFP prezidents Einars Fogelis, uzrunājot sanākušos aptuveni 50 sporta veidu federāciju pārstāvjus. “Šī ir pirmā reize, kad tik plašā lokā šo problēmu aplūkojam. Mēs iestājamies par to, lai sports būtu godīgs un interesants, sniedzot sportisku intrigu. Tās ir emocijas, ko var gūt godīgā cīņā un ko nevar nopirkt ne par kādu naudu,” sacīja Fogelis.
LSFP izpilddirektors Māris Liepiņš uzstājās ar prezentāciju par tiesisko regulējumu pret manipulācijām sporta sacensībās. “Sporta jomai sociāli ekonomiski attīstoties, attīstās procesi sacensību gaitas un rezultātu neparedzamības novēršanai ar mērķi gūt materiālu vai cita veida labumu. Šos procesus starptautiski sauc par manipulācijām un tās tiek uzskatītas par vienu no lielākajiem draudiem sportā, kas rada tikpat negatīvu iespaidu uz sporta attīstību kā dopinga lietošana,” teica Liepiņš. LSFP izpilddirektors akcentēja, ka manipulācijas sportā samazina sabiedrības interesi par sacensību apmeklēšanu klātienē un sportu kopumā.
Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas juridiskā departamenta direktors Jānis Ungurs informēja par izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas lomu Eiropas Padomes Konvencijas pret manipulācijām ar sporta sacensībām ieviešanā un nacionālās platformas izstrādē. “Informācijas apmaiņa, tās aprite un apmaiņas ātrums ir galvenā priekšrocība manipulāciju problēmu risināšanā. Starptautiska sadarbība to ievērojami veicina un paātrina,” Ungurs pamatoja, kādēļ platforma nepieciešama. Azartspēļu uzraudzības inspekcijas speciālists minēja, ka uz Latvijā notiekošām futbola spēlēm tiek izdarītas likmes, kas kopumā veido vairākus miljonus eiro.
Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Kristaps Kalniņš skaidroja policijas lomu sporta spēļu sarunāšanas atklāšanā un izmeklēšanā. “Sporta manipulāciju sērga it kā nav jūtama – sabiedrība to neuztver kā būtisku problēmu, taču tā pastāv. Personas, kuras mēģina iekārdināt sportistus, darbojas starptautiski un viņiem ir globāli plaši sakari, viņi ir zinoši – robežas viņiem nepastāv,” sacīja Kalniņš. Valsts policijas pārstāvis aicināja par manipulācijām ziņot, lai policija var risināt situāciju.
Fair Play kustības pārstāve Baiba Veisa izvērsa diskusiju par sporta federāciju lomu cīņā ar manipulācijām sportā un preventīvo praksi. Vēsturiski pirmās manipulācijas sportā fiksētas jau 388. g. p.m.ē., kad Antīkajās olimpiskajās spēlēs bokseris piekukuļoja trīs pretiniekus, lai izcīnītu 1. vietu turnīrā. “Jaunākā tendence ir esports un šo virtuālo spēļu rezultātu ietekmēšana,” sacīja Veisa. Fair Play kustības pārstāve skaidroja, ka tipiski pastāv divi mērķi sporta spēļu sarunāšanai – sportiskais, lai palīdzētu kādai citai komandai vai sportistam, un finansiālais.
Lai iespējami mazinātu manipulāciju risku, Veisa aicināja sporta veidu federācijas veikt izglītošanas pasākumus sportistiem, tehniskajam personālam, administrācijai, kā arī bērniem – topošajiem sportistiem.
PREZENTĀCIJAS:
- Tiesiskās rīcības aspekti pret manipulācijām ar sporta sacensībām
- Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas prezentācija par inspekcijas lomu Eiropas Padomes Konvencijas pret manipulācijām ar sporta sacensībām ieviešanā un nacionālās platformas izstrādē
- Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes prezentācija par policijas lomu sporta spēļu sarunāšanas atklāšanā un izmeklēšanā
- Fair Play kustības prezentācija par sporta federāciju lomu cīņā ar manipulācijām sportā un preventīvo praksi